Písané rozhovory

Pavol Rankov; foto:style.hnonline.sk
06.05.2014

Je majstrom poviedky, ale spisovateľský dar potvrdil aj svojím prvým románom Stalo sa prvého septembra, ktorý sa dokonca dostal na scénu Slovenského národného divadla. Druhý román Matky venoval opäť historickej téme. Uspel aj svojím zrejme na dlhší čas posledným beletristickým kúskom, poviedkovou knihou Na druhej strane. Zbierka sa umiestnila v rámci populárnej čitateľskej ankety Kniha roka 2013 v prvej päťke. Spisovateľ Pavol Rankov.

Zuska Kepplová
30.03.2014

Čo človek v zahraničí nachádza a čo stráca? Podobajú sa na seba príbehy mladých, ktorí sa rozhodnú načas odísť? Tieto otázky si vo svojich textoch pokladá mladá autorka Zuska Kepplová. Úspech jej prvotiny Buchty švabachom ukázal, že hľadanie šťastia a vnútornej slobody, sa dotkol nielen samotnej spisovateľky, ale veľkej množiny súčasnej mladej generácie. V najnovšej, v poradí druhej knihe 57 km od Taškentu, Zuska opäť vstupuje do života za hranicami rodnej krajiny.

Monika Kompaníková; foto style.hnonline.sk
31.01.2014

Spisovateľka Monika Kompaníková vstúpila do literatúry zbierkou s názvom Miesto pre samotu. K téme odcudzenia a následného hľadania pevného bodu v živote sa vrátila aj vo svojich ďalších knihách, v novele Biele miesta a v románe Piata loď. Po kratšej literárnej pauze prichádza oceňovaná spisovateľka a výtvarníčka Monika Kompaníková opäť na knižnú scénu. Tentoraz však netradične, s rozprávkami.

Kamila Šebestová
02.01.2014

S Kamilou Šebestovou som sa stretla v jednej príjemnej kaviarni a hneď na prvý pohľad ma upútal jej vyspelý, prirodzený a milý prejav. Napriek tomu, že má iba šestnásť rokov, napísala veľmi vydarený román Generácia MY, v ktorom odhaľuje svet a problémy očami mladého človeka. Kamila sa nebojí otvárať aj chúlostivé a kontroverzné témy, jej snahou je podať veci realisticky a ukázať, aké ľahké je prepadnúť drogám a prestať si vážiť samých seba.

Ivana Dobrakovová;foto sme.sk
04.12.2013

Ženská intimita, prežívanie komplikovaných životných situácií pohľadom ženských hrdiniek, či antihrdiniek, vnímanie strachu, bolesti, úpadku, ale aj nádeje. To všetko sú témy, ktoré zaujímajú mladú spisovateľku Ivanu Dobrakovovú. Svoj talent ponoriť sa do psychológie svojich postáv ukázala prvýkrát v zbierke poviedok Prvá smrť v rodine a naplno ho rozvinula v románe Bellevue. Cudzinkám v inej krajine, ale aj vo svojom vlastnom svete sa venuje i v najnovšej knihe Toxo.

Sisa Michalidesová
11.11.2013

Sisu Michalidesovú poznáme predovšetkým ako skladateľku, muzikantku a herečku. Jej hudobný jazyk je nabitý emóciami, citlivosťou a rozprávkovou atmosférou. A že svoje nadanie dokáže preniesť aj do literatúry, dokázala vo svojej prvej knihe Sisa a Sivý holub. Sisin príbeh hovorí o ťažkom boji s chorobou a ceste za vnútornou slobodou. Namiesto skepsy v ňom však nájdete nádej

Maroš Krajňak; foto: inaque.sk
08.10.2013

Má v modernom svete ešte význam hľadať svoje korene? A ak ich aj nájdeme, slúži nám poznanie histórie a špecifických kultúrnych zvykov na úžitok, alebo ide len o prežitok? Spisovateľ Maroš Krajňak sa vo svojej knihe Carpathia zaoberá otázkami národnej identity a keďže pochádza z okolia Svidníka, zameral sa na etnikum Rusínov. Ani v poslednej knihe Entropia sa tak celkom nevzdal tejto témy, viac ho však zaujíma, ako a prečo sa v ľuďoch rodí nenávisť, agresia a zbabelosť.

Timea Keresztényiová; foto: Dušan Křístek
17.09.2013

Príbehy z jej románov sú šokujúce, exotické i celkom "bežné". Bez dcéry som neodišla, Sama mama, Donevidenia. To sú názvy (zatiaľ) troch knižiek Timey Keresztényiovej. Pravdu povediac, pracujeme už pár rokov v rovnakej budove. Odkedy som si spojila jej tvár s menom, obzerala som si ju z diaľky. Raz som Timeu stretla v jedálni aj s dcérkou. A sujet jej prvotiny tak dostal nový, ešte skutočnejší rozmer. Timea ako osobnosť vzbudzuje rešpekt. Prejavuje sa to aj v jej článkoch, čo povie to sedí, napriek tomu (alebo práve preto) sú nesmierne osviežujúce, vtipné a trefné. Vyjadruje sa priamo, bez zbytočných okolkov a príkras. A jej knihy sú také. Niekedy až smutne pravdivé, no ide z nich sila. Taká istá, ako z ich autorky.

Viťo Straviarsky
01.09.2013

Rómovia, alkoholici a blázni – ľudia, ktorí stoja na okraji spoločnosti. Práve im sa vo svojej tvorbe venuje spisovateľ Viťo Staviarsky. Píše o nich s drsným humorom a nadhľadom, pod ktorými sa ukrýva surová realita. Skutočnosť, pred ktorou my „ostatní“ viac, či menej zatvárame oči. Viťo Staviarsky ich nezatvára. Tragikomický svet Rómov vykreslil aj v novom románe Kale topánky.

Milka Zimková; foto: teraz.sk
18.08.2013

Divákov si získala filmom Pásla kone na betóne už začiatkom 80. rokov. Vznikol na motívy jej rovnomennej poviedkovej knihy, za ktorú získala ihneď po vydaní Cenu Ivana Kraska. Štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave absolvovala s červeným diplomom, napriek tomu svoju domovskú divadelnú scénu nenašla. Už 35 rokov robí divadlo jedného herca a Slovensko reprezentuje svojimi monodrámami v Česku, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku, Rusku, Bulharsku i na Kube. Okrem toho sa venuje svojej záhrade, knihám, ostáva verná šarišskému nárečiu, píše prózu a niekoľko rokov má prichystaný ďalší filmový scenár, ktorého realizáciu blokujú financie. Spisovateľka a herečka Milka Zimková.